Koty

Najczęściej zalecamy sterylizację kotek, które przeszły jedną lub dwie pierwsze rujki, choć niektórzy dopuszczają sterylizację jeszcze przed pierwszą rują (około 6 miesiąca życia). Takie wczesne sterylizacje ograniczają występowanie nowotworów gruczołu mlekowego. Można też oczywiście poddać zabiegowi sterylizacji kotki starsze (praktycznie w każdym wieku). Sterylizację przeprowadza się w okresie między rujowym – spokoju płciowego. Aby ustalić indywidualny, właściwy moment sterylizacji warto skontaktować się z lekarzem weterynarii.

on Wednesday November 14 by Super User

Sterylizację kotek lub tez kastrację kocurów powinno się przeprowadzić po osiągnięciu przez zwierzę dojrzałości płciowej. U kotek następuje to po pierwszej rujce, a u kocurów wtedy, kiedy mocz zmienia swój zapach na bardziej intensywny. Przyjmuje się, że jeśli w domu są dwa koty odmiennej płci, najpierw kastruje się kocura.

Można wykonywać te zabiegi także przed osiągnięciem dojrzałości płciowej-nawet w 3-4 miesiącu życia, ale jest to o wiele rzadziej praktykowane w Polsce. Taki standard istnieje w Stanach Zjednoczonych.

on Wednesday November 14 by Super User

Zabieg sterylizacji kotki polega na usunięciu z wnętrza jamy brzusznej usytuowanych tam narządów rozrodczych – macicy oraz jajników, albo jedynie jajników. Zabieg wykonuje się w pełnym znieczuleniu i po podaniu silnych, ale bezpiecznych dla koteczki środków przeciwbólowych (oznacza to że kotka śpi głębokim snem nie czując bólu).

on Wednesday November 14 by Super User

Odkłaczanie kota wykonuje się profilaktycznie 1 x w tygodniu. Jeśli jest to kot o długiej sierści(Pers, Maine Coon, Syberyjski itp.) powinno się robić to częściej, czyli 2-3 razy w tygodniu. W tym celu używa się dostępnych na rynku past odkłaczających . Jeśli zwierzę nie może przyjmować takich past bo np. ma alergię , wtedy możemy skorzystać ze starego, bardzo dobrego sposobu – siemienia lnianego.

Do tego celu najlepsze wydaje się być siemię lniane mielone – 5 ml wywaru 1 x w tygodniu . Dobrym sposobem jest również wysianie trawy przeznaczonej dla kota, by skubiąc ją pomagał sobie w opisywanym problemie.

on Wednesday November 14 by Super User