Sterylizację kotek lub tez kastrację kocurów powinno się przeprowadzić po osiągnięciu przez zwierzę dojrzałości płciowej. U kotek następuje to po pierwszej rujce, a u kocurów wtedy, kiedy mocz zmienia swój zapach na bardziej intensywny. Przyjmuje się, że jeśli w domu są dwa koty odmiennej płci, najpierw kastruje się kocura. Można wykonywać te zabiegi także przed osiągnięciem dojrzałości płciowej - nawet w 3-4 miesiącu życia, ale jest to o wiele rzadziej praktykowane w Polsce. Taki standard istnieje w Stanach Zjednoczonych.
Na czym polega zabieg sterylizacji kotki?
Zabieg sterylizacji kotki polega na usunięciu z wnętrza jamy brzusznej usytuowanych tam narządów rozrodczych – macicy oraz jajników, albo jedynie jajników. Zabieg wykonuje się w pełnym znieczuleniu i po podaniu silnych, ale bezpiecznych dla koteczki środków przeciwbólowych (oznacza to że kotka śpi głębokim snem nie czując bólu).
Czy kotkę należy przygotować do zabiegu sterylizacji?
Tak, jak w medycynie człowieka, przed przeprowadzeniem zabiegu w narkozie, lekarz powinien przeprowadzić badanie ogólne kotki. Zawsze warto wykonać przesiewowe badanie krwi (po to żeby dowiedzieć się jak funkcjonują ważne dla życia organy takie jak nerki, wątroba, układ krwiotwórczy). Jeżeli lekarz weterynarii uzna za potrzebne, można też dodatkowo wykonać badanie serca (EKG) lub ultrasonografię (USG). Badania te wykonujemy przed zabiegiem, aby bezpiecznie przeprowadzić kotkę przez zabieg.
Czy przed zabiegiem sterylizacji poddajemy zwierzaka głodówce?
Tak, przed zabiegiem poddajemy zwierzaka dwunastogodzinnej głodówce, podobnie czynimy przed przeprowadzeniem badań kwalifikujących do operacji.
Czy w trakcie operacji sterylizacji u kotek stosuje się zasady czystości chirurgicznej?
Tak, w dobrych praktykach weterynaryjnych, stosuje się zasady czystości chirurgicznej (jałowe pola operacyjne, jednorazowe sterylne rękawiczki, strzykawki, igły, wysterylizowane w autoklawie narzędzia chirurgiczne i jednorazowe materiały szewne (nici) i opatrunkowe, ubrania lekarzy i tak dalej). Zabiegi w praktykach weterynaryjnych gdzie stosowane są takie zasady kosztują nieco więcej, ale wynika to z zastosowania powyższych zasad. Jest bezpieczniej.
Jaki jest właściwy okres w życiu koteczki, na przeprowadzenie zabiegu sterylizacji?
Najczęściej zalecamy sterylizację kotek, które przeszły jedną lub dwie pierwsze rujki, choć niektórzy dopuszczają sterylizację jeszcze przed pierwszą rują (około 6 miesiąca życia). Takie wczesne sterylizacje ograniczają występowanie nowotworów gruczołu mlekowego. Można też oczywiście poddać zabiegowi sterylizacji kotki starsze (praktycznie w każdym wieku). Sterylizację przeprowadza się w okresie między rujowym – spokoju płciowego. Aby ustalić indywidualny, właściwy moment sterylizacji warto skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Czy istnieją różne metody sterylizacji kotek?
Tak, zabieg można wykonać kilkoma metodami. W naszej praktyce weterynaryjnej zabieg sterylizacji można wykonać trzema metodami:
a) Metoda „klasyczna" - cięcie długości kilku centymetrów (1,5 cm do 3 cm) wykonuje się od pępka w kierunku spojenia łonowego, a następnie usuwa się z jamy brzusznej narząd rodny. kotka po zabiegu wymaga ubranka pooperacyjnego, kołnierza ochronnego i dozoru ludzi.
b) Metoda hakowa (nazywana też metodą z mikrocięcia) – cięcie powłok brzusznych długości jedynie 1 cm do 1,5 cm i przez tak małą dziurkę z jednego boku brzucha (jak dziurka od klucza) za pomocą specjalistycznych narzędzi chirurgicznych usuwamy narząd rodny. Kotka nie wymaga kołnierza ani żadnego ubranka czy opatrunku pooperacyjnego, a niewielka ranka pooperacyjna goi się szybko. Najczęściej nie zakładamy szwów skórnych. Kotki bardzo szybko wracają do pełni sił. Jest to, w naszej praktyce, najczęściej wybierana metoda sterylizacji(ze względu na bezpieczeństwo, małą inwazyjność, komfort pacjenta i właściciela, oraz szybkie dojście do pełni sił).
c) Metoda laparoskopowa – usuniecie narządów rozrodczych przy użyciu kamery, optyki i narzędzi laparoskopowych. Wadą jest między innymi wyższy koszt, oraz dłuższy czas trwania zabiegu w porównaniu z metodą hakową.
Czy po operacji sterylizacji kotka może jeść i pić?
W naszej praktyce każdy zwierzak poddawany jakiemukolwiek zabiegowi ma podawaną kroplówkę, więc po zabiegu nie jest odwodniony. Najczęściej mogą jeść i pić po 2-3 godzinach od zabiegu, choć każdy pacjent jest traktowany indywidualnie i przed pójściem do domu omawiany z lekarzem weterynarii.