Psy, koty i tchórzofretki wyjeżdżające z Polski do krajów Unii Europejskiej i poza Unię muszą posiadać paszporty urzędowe. Wystawiają je upoważnieni do tego lekarze weterynarii. Warunkiem wystawienia paszportu jest posiadanie przez zwierzę wszczepionego znacznika elektronicznego (czipa) oraz aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Paszport wydawany jest jednorazowo, a jego ważność obowiązuje do kolejnego szczepienia przeciwko wściekliźnie.
Kolejność zakładania paszportu przedstawia się następująco:
- Założenie czipu, który nadaje zwierzęciu niepowtarzalny i jedyny numer. Sama czynność wygląda jak szczepienie w bok szyi.
- Zaszczepienie zwierzęcia przeciwko wściekliźnie. Zwierzę musi mieć ukończony 3-mc życia. Od szczepienie do wyjazdu zagranicę musi upłynąć od 3-4 tygodni w zależności od rodzaju podanej szczepionki.
- Wystawienie paszportu przez lekarza weterynarii.
W przypadku niektórych krajów jak np. Wielka Brytania, Malta, Finlandia , Irlandia istnieje konieczność odrobaczania zwierzaka przed wyjazdem odpowiednimi środkami i w odpowiedni czasie przed wyjazdem.
Jeśli chodzi o pozostałe kraje, wywiezienie do nich zwierząt jest obostrzone dodatkowymi przepisami, które na bieżąco są aktualizowane na stronie : Głównego Inspektoratu Weterynarii (www.wetgiw.gov.pl).
W naszej wrocławskiej lecznicy posiadamy najnowocześniejsze znaczniki elektroniczne (czipy) na rynku z powłoką zabezpieczającą ich przesuwanie się w podskórzu.